Jdi na obsah Jdi na menu
 


Skutečná pravda o bojových plemenech

19. 3. 2008

Skutečná pravda o bojových plemenech

V uplynulých dnech a týdnech se na blozích objevilo „pár kousků“, které se věnovaly tzv bojovým plemenům. Někteří autoři psali rozumně s ohledem na dostupné odborné materiály, někteří však ve svých blozích kázali holé nesmysly, nepravdy a lži o účelu a záměru chovu, povaze, chování a vůbec celkovém charakteru těchto plemen.

Nedalo mi to, protože jako milující panička amerického stafordšírského teriéra skutečně vím, co je to za plemeno, jak se s ním žije devátý rok den co den, co potřebuje, co vyžaduje a jaký je, jak se chová atd. Vyžádala jsem si tedy oficiální informace ze zdrojů FCI, které jsem prokonzultovala s chovatelskou stanicí amerických stafordšírských teriérů, která již přes deset let vysílá malé stafordíky do jejich nových smeček. A jedná se o psy mimořádných exteriérových i povahových charakteristik. Takže přátelé, tady máte pravdu o „bojových plemenech“ - informace objektivní o veterinářů, chovatelů a FCI.

stafik

Americký staffordšírský teriér vznikl ve 20. století na území Spojených států. Vznikl šlechtěním Amerického pitbulteriéra (American Pit Bull Terrier). V roce 1936 americká organizace AKC toto plemeno zaregistrovala pod jménem Staffordšírský teriér, o pár let později jako Americký staffordšírský teriér a byl přijat jeho standard. Rozdíl mezi Americkým pitbulteriérem je dodnes šlechtěn se zaměřením na pracovní formu, soupeření a povahu, zatímco Americký staffordšírský teriér především na vzhled, odpovídající chovnému standardu.

Americký pitbull teriér je známý pro svoji inteligenci a oddanost, které z něho činí vynikající, milující a ochranářské společníky. Hlavní otázkou je, čím se toto plemeno liší od Staffordšírského teriéra. Jeho předkové byli přivezení do Spojených států uprostřed 19. století bostonsko- irskými přistěhovalci. Jeho původ pochází z různých buldoků a teriérů. Největšího úspěchu dosáhli v 15. až 18. století, kdy byli zobrazováni jako účastníci psích zápasů a honů. Američtí chovatelé zvýšili jeho hmotnost a dali mu silnější hlavu. Původně byli chováni jako bojovní psi. Býčí zápasy však byly v Anglii zakázané v roce 1835 a od té doby tito psy již nadále k bojovým účelům chování nebyly. V registrování tohoto plemena však existují jisté komplikace. Organizace AKC považuje American Staffordshire Terrier za oddělené a odlišné od Amerického Pit Bull Terrier, nicméně UKC zaregistruje obě plemena jako America Pit Bull Terier. Byl používán jako představitel US v 1. světové válce, populární společnosti jako RCA a Buster Brown Shoe Company používaly toto plemeno jako své maskoty. Pitbul jménem Petie hrál také v populárních dětských televizních sériích. Pitbul jménem Stuby se stal oceněným hrdinou 1. světové války. Pitbulové také doprovázeli rodiny průkopníků na jejich průkopnických cestách.

Bulteriér (Bull Terrier) vznikl v polovině 19. století ve Velké Británii. Jak už samotné jméno napovídá, vznikl křížením Anglických buldoků s bílými, dnes už neexistujícími, Staroanglickými teriéry a jeho "posláním" bylo zápasit v arénách s býky, se psy, či na čas dávit krysy a honit divoké kance. Zpočátku se hledělo pouze na bojové schopnosti, na vnější vzhled se poprvé zaměřil jistý James Hinks z Birminghamu, považovaný dnes za zakladatele moderního bulteriéra.

V popisu charakteru všech tří plemen v různých obměnách lze nalézt jednu jedinou myšlenku „tenhle pes je tvrdý, aktivní, dominantní, za jistých okolností i svéhlavý a vyžaduje ZKUŠENÉHO MAJITELE A PEVNÉ VEDENÍ“. A jsme u toho, pes jako takový není ani zdegenerovaný ani chovem a povahou vedený k agresivitě či nesnášenlivosti (ostatně agresivní jedinci se z plemenění standardně dnes již vyřazují). Ano, je tedy nesporné, že se jedná o náročná temperamentní plemena se sklonem k dominantnímu chování, tedy potřebují sebejistého, vyrovnaného, aktivního majitele, který MÁ NA TO, ABY TEMPERAMENT TAKOVÉHO PSA ZKROTIL A ZVLÁDL KU PROSPĚCHU SVÉMU I KU PROSPĚCHU PSA.

Mimo jiné se ale u popisu charakteru zmíněných tří plemen dočtete, že se jedná o psy aktivní, kteří si rádi hrají, rádi běhají, jsou to neúnavní pracanti, oddaní své smečce a jsou dobrými společníky jak pro ostatní domácí zvířata tak i pro děti! A pochopitelně opět za předpokladu, že je pes dobře a řádně socializovaný. Jsou to ochranáři pozemku, majetku, vynikají maximálně pozitivním vztahem k lidem, rádi se mazlí, jsou velice společenští, nemají rádi samotu. Milují účastnit se na veškerém dění v rámci své „smečky“. Vůči svým nejbližším jsou oddaní, laskaví, poslušní a milí společníci.

Lze u nich zaznamenat v určitých situacích konfliktní chování vůči ostatním psům či jiným zvířatům. Ale opět a to nelze oddělit od sebe, záleží na jednání chovatele, majitele, jakým způsobem je pes socializován a do jaké míry je poslušný svého majitele (chovatele), jaká péče je zvířeti věnována, jak je s ním zacházeno, k čemu je a k čemu naopak není vedeno.

stafici

Nikde, nikde vážení blogeři, kteří se pokoušíte touto tématikou zabývat a ne vždy se Vám to podaří, nikde se nedočtete o tom, že tito psi byli vedeni k boji proti člověku, k projevům agresivity vůči lidem. Naopak chovateli byly vždy případné projevy agresivity a nevraživosti vůči lidem tvrdě potírány. A tady už je jedno, jestli se zabýváme AST, bullem nebo pitbullem, rotwailerem, argentinskou dogou, Cane Corso, bandogem, ridgebackem, německým ovčákem či dobrmanem. To už je úplně jedno.

 

BOJOVÁ PLEMENA NEEXISTUJÍ, BOJOVÁ PLEMENA JSME ILUZORNĚ VYTVOŘILI MY LIDÉ. NEEXISTUJE PLEMENO PSA ŠLECHTĚNÉ PRO BOJ S ČLOVĚKEM A PRO AGRESIVITU vůči ČLOVĚKU. ONI S NÁMI UMÍ JEDNAT A KOMUNIKOVAT, TO MY LIDÉ NEUMÍME JEDNAT A KOMUNIKOVAT S NIMI A VLASTNÍ CHYBY A NEDŮSLEDNOSTI VE VÝCHOVĚ A PŘÍSTUPU K TAKOVÉMU PSU SVALUJEME NA NĚJ, JEHO POVAHU A PŮVOD, MÍSTO ABYCH HLEDALI CHYBU SAMI V SOBĚ.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

posiléjte to dál!

(petr., 26. 12. 2012 10:04)

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1106768962-nebezpecni-mazlicci/203542152450001-podvedeni-psi/ tohle by potřebovalo aby to lidé viděli

ale existují..

(foxycoon@post.sk, 8. 10. 2008 23:24)

existuju plemená psov-zámerne selektovane na agresivitu k ludom.ta je priamo dana aj plemenným štandardom-kaukazani a jihoruskí ovčáci.Ja mam doma kaukazana i bullterierku a tak tomu rozumiem velice dobre.kaukazačka"jede po každom cudzom človeku,dieta nevyjímaje"ku rodine a mojim detom NAPROSTO spolehlivá!(deti maju 5r.a nemam problem nechať ich osamote)bullterierka-je milý pes,dá sa cudzím hladiť(ale v prípade mojho ohrozenia je to šelma,a s tou,byť je to friendly plemeno,by som deti bez dozoru nenechal,i ked sa nikdy agresivne k detom neprejavovala.(psi typu bull,maju v genech loviť malé,pohybujuce a hlučne "veci a tými deti su.Rozhodne psi typu bull,patria do ruk skusenemu znalcovi(podobne ako ferrari nemuže ridit začatečnik!)rozhodne by som psy typu bull,nedoporučil bez výhrad,ako spoločníkov k detom,a zrovnával to povedzme k niečomu takemu ako boxer v rodine.(v minulosti som mal aj AST a zameraním som profesionál skrz psov)